Uchwała Nr VIk/III/23/2010 Rady Miasta Wejherowa z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie uchwalenia "Programu współpracy na rok 2011 Gminy Miasta Wejherowa z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie"
Uchwała Nr VIk/III/23/2010
Rady Miasta Wejherowa
z dnia 13 grudnia 2010 r.
w sprawie uchwalenia „Programu współpracy na rok 2011 Gminy Miasta Wejherowa z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 5a ust. 1 ustawy z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 roku Nr 96, poz. 873 z późn. zm.)
Rada Miasta Wejherowa
uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Uchwala się „Program współpracy na rok 2011 Gminy Miasta Wejherowa z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”, stanowiący Załącznik do niniejszej uchwały.
2. Uchyla się uchwałę Nr IVk/XVII/223/2004 Rady Miasta Wejherowa z dnia 6 kwietnia 2004 roku w sprawie określenia trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Miasta Wejherowa podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych, realizującym zadania zlecone z zakresu zadań publicznych należących do Gminy.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Wejherowa.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
|
Załącznik do Uchwały Nr VIk/III/23/2010
Rady Miasta Wejherowa
z dnia 13 grudnia 2010 r.
„Program współpracy na rok 2011 Gminy Miasta Wejherowa z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”
Przyjmując niniejszy dokument władze Gminy Miasta Wejherowa deklarują wolę kształtowania współpracy z organizacjami pozarządowymi. Nadrzędnym celem Programu współpracy jest wspieranie wszelkich form aktywności społecznej mieszkańców Wejherowa oraz stworzenie warunków do kształtowania prawidłowych relacji między społeczeństwem a władzą samorządową. Sprawna współpraca z ww. podmiotami, oparta na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, uczciwej konkurencji, efektywności i jawności, przyczyni się do prowadzenia nowatorskich i bardziej efektywnych działań na rzecz mieszkańców. Konsultowanie niniejszego Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi powoduje, że jego zapisy stają się wyrazem zaangażowania dwóch stron zmierzających do prowadzenia nowatorskich i bardziej efektywnych działań na rzecz lokalnej społeczności a w konsekwencji do rozwoju Wejherowa i poprawy warunków życia jej mieszkańców. Celem głównym Programu współpracy jest poprawa jakości życia mieszkańców poprzez pełniejsze zaspokojenie potrzeb społecznych oraz zwiększenie aktywności społecznej wejherowian. Celami szczegółowymi Programu współpracy w roku 2011 są: wzmacnianie mechanizmów współpracy samorządu i organizacji pozarządowych, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym, zaktywizowanie dzieci i młodzieży, zaktywizowanie działalności kulturalnej i sportowo - rekreacyjnej, stwarzanie warunków do lepszego wykorzystania tradycji regionalnej, historii, zabytków miasta, między innymi dla rozwoju turystyki, wspomaganie działalności nowo powstałych organizacji. Roczny Program współpracy został opracowany w oparciu o ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku i o wolontariacie oraz Strategię Rozwoju Miasta Wejherowa.
Rozdział 1
Zakres przedmiotowy i podmiotowy Programu współpracy
Program dotyczy prowadzących swoją działalność na terenie Wejherowa lub dla jego mieszkańców (bez względu na siedzibę):
2. oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Rozdział 2
Formy i zasady współpracy
Współpraca między Gminą Miasta Wejherowa a podmiotami określonymi w Rozdziale 1 niniejszego Programu współpracy odbywająca się na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności ma formy:
1. zlecania zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
2. wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności,
3. konsultowania z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji,
4. tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 oraz przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej,
5. umowy o wykonanie inicjatywy lokalnej na zasadach określonych w ustawie,
6. umów partnerstwa określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 roku o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712) i ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 roku Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1241).
Rozdział 3
Zlecanie realizacji zadań publicznych
1. Obszary współpracy – zakres zlecania zadań publicznych.
a) ochrona i promocja zdrowia,
b) przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym (profilaktyka i terapia uzależnienia od narkotyków, profilaktyka i terapia uzależnienia od alkoholu, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz innym uzależnieniom i patologiom społecznym, prowadzenie świetlic środowiskowych i opiekuńczo – wychowawczych, organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży w ramach Akcji Zima i Lato, organizacja wolnego czasu dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie zajęć sportowych z programem profilaktycznym na obiektach sportowych – krytej pływalni i lodowisku),
c) kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
d) wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,
Zadania zlecane przez Gminę Miasta Wejherowa w 2011 roku będą realizowane w ramach roku budżetowego. Na realizację powyższych zadań publicznych przeznacza się kwotę 500 000,- zł.
Rozdział 4
Tryb powoływania i skład Komisji Konkursowej do opiniowania ofert w Otwartym Konkursie Ofert
1. Prezydent Miasta ogłaszając Otwarty Konkurs Ofert powołuje zarządzeniem Komisję Konkursową w celu zaopiniowania złożonych ofert.
2. W skład Komisji Konkursowej wchodzą: dwaj przedstawiciele Prezydenta oraz trzy osoby reprezentujące organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyłączeniem osób reprezentujących organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie biorące udział w konkursie.
3. W pracach Komisji będą uczestniczyć także osoby z głosem doradczym, posiadające specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadań publicznych, których konkurs dotyczy.
4. Komisja Konkursowa po zapoznaniu się ze złożonymi w Konkursie ofertami wydaje opinię pisemną, którą przedkłada Prezydentowi.
Rozdział 5
Udział organizacji pozarządowych oraz podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w tworzeniu Programu współpracy
1. Przed wniesieniem pod obrady Rady Miasta Programu współpracy na 2011 rok, Prezydent Miasta Wejherowa zwoła spotkanie Zespołu Konsultacyjnego ds. spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi pełniącego funkcję doradczą, poświęcone funkcjonowaniu Programu współpracy za rok 2010 i projektowi Programu współpracy na rok 2011 zgodnie z uchwałą Nr Vk/XLII/472/2010 Rady Miasta Wejherowa z dnia 26 stycznia 2010 roku w sprawie uchwalenia „Programu współpracy na rok 2010 Gminy Miasta Wejherowa z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.
2. Zespół konsultacyjny jako reprezentant organizacji pozarządowych i podmiotów określonych w art.3 ust 3 ustawy o działalności pożytku i o wolontariacie, po zapoznaniu się z projektem Programu współpracy, przedstawi w formie pisemnej uwagi i wnioski dotyczące projektu Programu współpracy.
3. Uchwałą Rady Miasta w terminie do 31 marca 2011 roku zostanie powołana Rada Pożytku Publicznego, która przejmie kompetencje Zespołu Konsultacyjnego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi jako ciało doradcze i opiniodawcze.
4. Uchwała Rady Miasta określi w szczególności skład i kompetencje Rady oraz sposób konsultowania z Radą projektów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji pozarządowych oraz podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Rozdział 6
Ocena realizacji Programu współpracy
1. Prezydent Miasta przedkłada Radzie Miasta sprawozdanie z realizacji programu współpracy za rok 2011 nie później niż do dnia 30 kwietnia 2012 roku.
2. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy będzie zawierać następujące wskaźniki: liczba osób będących adresatami realizowanych zadań, liczba organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne w oparciu o dotacje, liczba organizacji po raz pierwszy realizujących zadania publiczne w oparciu o dotacje, wysokość kwot udzielonych dotacji organizacjom pozarządowym, liczba obszarów współpracy, w których zlecono realizację zadań organizacjom pozarządowym.
|
Załączniki do pobrania
Pobierz | Rozpakuj |
---|---|
Pobierz spakowane pliki | Rozpakuj pliki i pobierz |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Wojciech Dzieliński | 16-12-2010 10:25 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 16-12-2010 | |
Ostatnia aktualizacja: | Wojciech Dzieliński | 16-12-2010 10:26 |