[Nieważna w części] Uchwała Nr VIk/XLV/523/2014 Rady Miasta Wejherowa z dnia 9 czerwca 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania, rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowego wykorzystania dotacji udzielonych podmiotom prowadzącym niepubliczne szkoły, przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Miasta Wejherowa
UchwałaNr VIk/XLV/523/2014
Rady Miasta Wejherowa
z dnia 9 czerwca 2014 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania, rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowego wykorzystania dotacji udzielonych podmiotom prowadzącym niepubliczne szkoły, przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Miasta Wejherowa
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.), art. 90 ust. 1, 2b, 2c, 2d, 2e, 3c, 3d, 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
Rada Miasta Wejherowa
uchwala, co następuje:
§ 1. Uchwała określa tryb udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Miasta Wejherowa dla szkół, przedszkoli niepublicznych i innych form wychowania przedszkolnego utworzonych na podstawie przepisów art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
§ 2. 1. Dotacja z budżetu gminy na prowadzenie szkół, przedszkoli niepublicznych i innych form wychowania przedszkolnego udzielana jest podmiotom, prowadzącym działalność na terenie Gminy Miasta Wejherowa.
2. Dotacji udziela się na wniosek organu prowadzącego szkołę, przedszkole niepubliczne oraz inne formy wychowania przedszkolnego, złożony w Urzędzie Miejskim w Wejherowie, nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
3. Organ prowadzący jest zobowiązany do zgłoszenia wszelkich zmian zawartych we wniosku o udzielenie dotacji oraz zmian dokonanych w statucie, w terminie 14 dni od ich zaistnienia.
4. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2 stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 3. 1. Dotacja dla szkół, przedszkoli niepublicznych i innych form wychowania przedszkolnego przysługuje według następujących zasad:
1) Przedszkola niepubliczne otrzymują dotacje na każde dziecko w wysokości 75 % ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Miasta Wejherowa w przeliczeniu na jedno dziecko, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2) Szkoły niepubliczne otrzymują na każdego ucznia uczęszczającego do oddziału przedszkolnego dotację w wysokości 75% ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przeliczeniu na jednego ucznia w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Wejherowa, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
3) Szkoły podstawowe i gimnazja niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki otrzymują dotację w wysokości równej 100 % kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
4) Inne formy wychowania przedszkolnego otrzymują dotację na każde dziecko w wysokości 40 % ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę w przeliczeniu na jedno dziecko, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Na dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju przysługuje dotacja w kwocie przewidzianej na ucznia objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez Gminę Miasta Wejherowa.
3. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje dotacja w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia szkoły, przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez Gminę Miasta Wejherowa.
4. Osoba prowadząca szkołę, przedszkole niepubliczne lub inną formę wychowania przedszkolnego zobowiązana jest do przekazywania Prezydentowi Miasta Wejherowa pisemnej informacji o faktycznej liczbie dzieci według stanu na pierwszy dzień miesiąca w terminie do dnia 5-go każdego miesiąca, zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszej uchwały.
5. Na miesiąc lipiec i sierpień dotacja jest przyznawana na podstawie przekazanej informacji o faktycznej liczbie dzieci według stanu na 1 dzień miesiąca czerwca.
§ 4. 1. Organ prowadzący szkołę, przedszkole niepubliczne i inne formy wychowania przedszkolnego zobowiązany jest w terminie do dnia 10 stycznia roku następnego przedłożyć rozliczenie roczne z wykorzystania dotacji, zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszej uchwały.
2. Podmioty kończące swoją działalność w trakcie trwania roku kalendarzowego, składają w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu działalności, pisemne rozliczenie z wykorzystanej otrzymanej dotacji za okres od początku roku do dnia zakończenia działalności.
3. Podmioty, o których mowa w § 2 uchwały zobowiązane są do:
1) Prowadzenia odrębnej dokumentacji finansowej w sposób umożliwiający jednoznaczne określenie sposobu wykorzystania dotacji otrzymanej z budżetu gminy.
2) Zamieszczenia na dowodzie księgowym:
a) adnotacji o zapłacie dokonanej z dotacji udzielonej z budżetu gminy w danym roku wraz ze wskazaniem kwoty dotacji,
b) opisu przeznaczenia wydatku.
3) Prowadzenia dokumentacji potwierdzającej uczęszczanie dziecka do szkoły, przedszkola niepublicznego i innych form wychowania przedszkolnego, w tym datę jego przyjęcia i skreślenia.
4) Terminowego, rzetelnego i zgodnego ze stanem faktycznym przekazywania wszelkich informacji, na podstawie których ustalana jest wysokość dotacji.
§ 5. 1. Gminie Miasta Wejherowa przysługuje prawo kontroli w zakresie prawidłowego wykorzystania przekazanej dotacji.
a) Prezydent Miasta Wejherowa poprzez upoważnionych pracowników Urzędu Miejskiego w Wejherowie lub Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Wejherowie może przeprowadzać kontrole w niepublicznych szkołach, przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego pod względem prawidłowości wykorzystania dotacji oraz zgodności liczby uczniów wykazanych w informacji miesięcznej, która stanowi podstawę do przekazania dotacji.
b) Upoważnienie zawiera:
- imię i nazwisko kontrolującego,
- adres i nazwę kontrolowanego podmiotu,
- termin przeprowadzenia kontroli,
- zakres kontroli,
- okres objęty kontrolą.
c) Kontrola może być przeprowadzona po uprzednim powiadomieniu (na co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia kontroli) podmiotu prowadzącego placówkę o terminie planowanej kontroli lub doraźnie w przypadku, gdy okoliczności wskazują na konieczność podjęcia natychmiastowych czynności kontrolnych.
d) Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie kontrolowanego podmiotu w dniach i godzinach pracy obowiązujących w jednostkach, przy czym mogą się odbywać w miejscach i w czasie realizacji zadań statutowych realizowanych przez dotowane szkoły, przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego. Czynności kontrolne na podstawie dostarczonych dokumentów mogą być przeprowadzane w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wejherowie i Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Wejherowie.
e) Kontrolujący dokonuje ustaleń stanu faktycznego w zakresie objętym przedmiotem kontroli w szczególności na podstawie dokumentów, pism wyjaśniających i pisemnych oświadczeń.
f) Kontrolujący może zażądać od kontrolowanego podmiotu sporządzenia niezbędnych do kontroli odpisów lub wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń opartych na dokumentach w zakresie prawidłowego wykorzystania przekazanej dotacji oraz obrazujących rzeczywistą liczbę dzieci uczęszczających do szkoły, przedszkola niepublicznego i innych form wychowania przedszkolnego.
g) Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół, który zawiera:
- pełną nazwę i adres kontrolowanego podmiotu, nazwę i adres jego organu prowadzącego oraz imię i nazwisko osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego podmiotu,
- datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,
- imiona i nazwiska kontrolujących,
- określenie przedmiotu kontroli i okresu objętego kontrolą,
- opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym ustalonych nieprawidłowości, z uwzględnieniem zakresu i skutków tych nieprawidłowości,
- opis załączników do protokołu,
- wzmiankę o poinformowaniu kontrolowanego podmiotu o prawie zgłaszania zastrzeżeń i składania wyjaśnień do protokołu,
- podpisy kontrolujących i osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego podmiotu, a także datę i miejsce podpisania protokołu,
- parafy kontrolujących i osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego podmiotu, na każdej stronie protokołu.
h) Protokół podpisuje kontrolujący i kontrolowany w terminie 14 dni od daty jego otrzymania lub niezwłocznie po uzupełnieniu lub zmianie protokołu, o którym mowa w lit. k).
i) Kontrolowanemu podmiotowi przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole kontroli. Zastrzeżenia należy zgłosić kontrolującemu na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
j) W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w lit. i), kontrolujący jest zobowiązany dokonać ich analizy i w miarę potrzeby, podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w wypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń – zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
k) W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub części, kontrolujący przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia. Zgłaszający zastrzeżenia podpisuje protokół w terminie 7 dni od dnia otrzymania stanowiska kontrolującego.
l) Kontrolowany podmiot może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając w terminie właściwym do jego podpisania, wyjaśnienie tej odmowy.
m) O odmowie podpisania protokołu kontroli i złożenia wyjaśnień kontrolujący czyni wzmiankę w protokole.
n) Odmowa podpisania protokołu przez kontrolowanego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli.
2. W terminie 14 dni od dnia podpisania lub odmowy podpisania protokołu kontroli przez kontrolowanego, kontrolujący sporządza wystąpienie pokontrolne skierowane do kontrolowanego oraz jego organu prowadzącego, zawierające ocenę kontrolowanej działalności, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, zalecenia pokontrolne.
3. Kontrolowany, do którego zostało skierowane wystąpienie pokontrolne jest zobowiązany, w terminie określonym w wymienionym wystąpieniu, zawiadomić osobę podpisującą wystąpienie pokontrolne o sposobie realizacji zaleceń i wykorzystania uwag zawartych w wystąpieniu pokontrolnym.
§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Wejherowa.
§ 7. Traci moc uchwała Nr Vk/L/543/2010 Rady Miasta Wejherowa z dnia 26 października 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania, rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowego wykorzystania dotacji udzielanych szkołom, przedszkolom niepublicznym, osobom prawnym lub fizycznym prowadzącym inne formy wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Miasta Wejherowa.
§ 8. Uchwałę podaje się do wiadomości publicznej poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miasta Wejherowa oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Wejherowie.
§ 9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego z mocą obowiązującą od 1 września 2014 roku.
|
Przewodniczący Rady Miasta Wejherowa |
Załącznik Nr 1 do UchwałyNr VIk/XLV/523/2014
Rady Miasta Wejherowa
z dnia 9 czerwca 2014 r.
Załącznik dostępny poniżej w pdf
Załącznik Nr 2 do UchwałyNr VIk/XLV/523/2014
Rady Miasta Wejherowa
z dnia 9 czerwca 2014 r.
Załącznik dostępny poniżej w pdf
Załącznik Nr 3 do UchwałyNr VIk/XLV/523/2014
Rady Miasta Wejherowa
z dnia 9 czerwca 2014 r.
Załącznik dostępny poniżej w pdf
Uwaga. Regionalna Izba Obrachunkowa orzekła nieważność badanej uchwały w części. Załącznik poniżej.
Załączniki do pobrania
Pobierz | Rozpakuj |
---|---|
Pobierz spakowane pliki | Rozpakuj pliki i pobierz |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Wojciech Dzieliński | 13-06-2014 09:58 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 09-06-2014 | |
Ostatnia aktualizacja: | Wojciech Dzieliński | 19-01-2017 08:27 |