Uchwała Nr VIIk/VI/69/2015 Rady Miasta Wejherowa z dnia 27 marca 2015 r. w sprawie przyjęcia "Sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2014"
Uchwała Nr VIIk/VI/69/2015
Rady Miasta Wejherowa
z dnia 27 marca 2015 r.
w sprawie przyjęcia „Sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2014”
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zmianami), art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 124 z późn. zmianami) oraz uchwały Nr VIk/XXXVII/456/2013 Rady Miasta Wejherowa z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie uchwalenia „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2014"
Rada Miasta Wejherowa
uchwala, co następuje:
§ 1. Rada Miasta Wejherowa przyjmuje „Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2014”, stanowiące załącznik do uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem obwieszczenia na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Wejherowie.
|
Przewodniczący Rady Miasta Wejherowa |
Załącznik do Uchwały Nr VIIk/VI/69/2015
Rady Miasta Wejherowa
z dnia 27 marca 2015 r.
„Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2014”
Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz.124 z późn. zmianami) oraz uchwalonym przez Radę Miasta „Gminnym Programem Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2014” ze środków finansowych uzyskanych z tytułu opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2014 r. realizowano zadania zawarte w w/w Programie. W 2014 r. zaplanowano dochód na realizację Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w wysokości 27.000,00 zł. Na realizację zadań zawartych w Gminnym Programie Przeciwdziałania Narkomanii w 2014 r. wydatkowano kwotę 27 000,00 zł, co stanowi 100 % planu.
Do realizacji w 2014 r. przyjęto następujące zadania.
1. W zakresie profilaktyki I - rzędowej (tzn. działań skierowanych do młodzieży miasta Wejherowa jako grupy najbardziej zagrożonej uzależnieniami):
- promocja zdrowego trybu życia i wzmocnienie czynników chroniących dzieci i młodzież przed uzależnieniami poprzez organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz realizację programów profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży jako grupy najbardziej zagrożonej uzależnieniami, działalność informacyjna, szkoleniowa, edukacyjna.
2. W zakresie profilaktyki II i III - rzędowej (tzn. działań skierowanych do osób eksperymentujących z narkotykami oraz osób uzależnionych od narkotyków i osób w trakcie terapii):
- zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych,
- wspomaganie działań instytucji, organizacji pozarządowych, osób fizycznych w zakresie przeciwdziałania narkomanii.
1. Profilaktyka I - rzędowa.
Wobec istniejących zagrożeń dotyczących uzależnienia od narkotyków w Gminnym Programie Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2014 główną uwagę skupiono na ochronie dzieci i młodzieży przed tym zagrożeniem.
Powyższy cel starano się osiągnąć poprzez: realizację programów profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania narkomanii.
W 2014 roku na podstawie zawartej umowy Gmina przekazała środki finansowe Ośrodkowi Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na realizację zadania z zakresu przeciwdziałania i zwalczania narkomanii pn. „Program edukacyjno – konsultacyjny w zakresie przeciwdziałania narkomanii” obejmującego realizację warsztatów profilaktycznych z obszaru przeciwdziałania narkomanii dla młodzieży miasta Wejherowa. Zrealizowano łącznie 192 godziny warsztatów dla uczniów z wejherowskich szkół. Celem warsztatów było przekazanie wiedzy na temat nałogowych schematów funkcjonowania człowieka, zagrożeń z tym związanych oraz promowanie zdrowego stylu życia.
2. Profilaktyka II i III - rzędowa.
W zakresie profilaktyki II i III - rzędowej podjęto działania zmierzające do zwiększenia dostępności usług konsultacyjnych i terapeutycznych dla osób eksperymentujących z narkotykami, uzależnionych od narkotyków, współuzależnionych i ich rodzin.
Gmina Miasta Wejherowa aktywnie wspierała działania organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne z zakresu zwalczania narkomanii. W ramach powyższych działań został ogłoszony konkurs ofert – projektów na realizację zadań z zakresu „Profilaktyki uzależnienia od narkotyków”. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu Stowarzyszenie Gmin Powiatu Wejherowskiego na Rzecz Wspólnego Rozwiązywania Problemów Alkoholowych „Zdrowa Rodzina – Zdrowa Gmina” otrzymało dotację na realizację zadania publicznego p.n. „Profilaktyka i terapia uzależnienia od narkotyków”. Ponadto część środków finansowych przeznaczonych na realizację „Programu edukacyjno – konsultacyjnego w zakresie przeciwdziałania narkomanii” wymienionego w punkcie pierwszym przeznaczono również na realizację zadań w ramach profilaktyki II i III – rzędowej.
Realizacja zadań z zakresu profilaktyki II i III – rzędowej odbywała się w formie Punktu Konsultacyjnego dla narkomanów, osób eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi oraz ich rodzin z terenu miasta Wejherowa. Punkt Konsultacyjny został utworzony na terenie Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2006 roku. Celem działania Punktu Konsultacyjnego jest:
- edukacja na temat uzależnień,
- diagnoza i konsultacje indywidualne,
- pomoc w znalezieniu ośrodka lub oddziału detoksykacyjnego,
- wsparcie psychologiczne i motywowanie do leczenia,
- informowanie o grupach wsparcia dla rodzin,
- konsultacje indywidualne dla rodzin,
- edukacja na temat współuzależnienia.
Punkt dysponuje materiałami opracowanymi przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz przygotowanymi własnym kosztem ulotkami z informacjami ważnymi dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży. W praktyce zgłaszane problemy najczęściej dotyczyły: rozmów z rodzicami zaniepokojonymi zachowaniem dzieci, diagnozy uzależnienia, pracy indywidualnej z młodzieżą w sposób ryzykowny eksperymentującej ze środkami psychoaktywnymi, pomocy w ustaleniu strategii w motywowaniu dziecka (partnera) do podjęcia leczenia, wspierania w rozwiązywaniu kryzysów zaistniałych w rodzinach. Ogółem w 2014 r. Punkt Konsultacyjny funkcjonował w wymiarze 300 godzin. Dyżur terapeuty odbywał się raz w tygodniu. Przyjęto do leczenia ogółem 32 osoby uzależnione i ryzykownie eksperymentujące ze środkami psychoaktywnymi oraz 11 osób z problemem współuzależnienia. Leczenie odbywało się w formie porad i sesji terapeutycznych - łącznie 107. Przedział wiekowy osób zgłaszających się z problemem uzależnienia i ryzykownego eksperymentowania wahał się w przedziale 16 – 55 lat.
Dodatkowo w ramach pracy Punktu Konsultacyjnego odbywały się warsztaty profilaktyczne dla podopiecznych Rodzinnego Domu Dziecka w Wejherowie - 3 godz.
Ponadto przeprowadzono szkolenie dla rady pedagogicznej „Profilaktyka narkotyzowania się młodzieży - nowe środki zmieniające świadomość, rozpoznawanie objawów "- 3 godz.
|
Przewodniczący Rady Miasta Wejherowa |
Załączniki do pobrania
Pobierz | Rozpakuj |
---|---|
Pobierz spakowane pliki | Rozpakuj pliki i pobierz |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Wojciech Dzieliński | 03-04-2015 12:00 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 27-03-2015 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 03-04-2015 12:00 |